A Hangok és ütemek című könnyűzenei interjúkötet-sorozat ötödik részét 2022-ben én szerkesztettem. Az NKA Hangfoglaló Program – Magyar Könnyűzenei Örökség Megőrzését Támogató Alprogramja támogatásával készült kiadvány kilenc inspiráló életútinterjút (oral history) tartalmaz.
A kötet három blokkból áll. Az első rész főszereplői a Color együttest alkotó Bokor testvérek: dr. Bokor Gyula, Bokor Tibor és Bokor Attila. A másodikban három női előadóval, Dékány Saroltával, Eszményi Viktóriával és Szigeti Edittel készült oral history-interjú olvasható. A harmadik pedig olyan művészeket mutat be, akiknek az életében a zene a fotó-, illetve a filmművészet révén vált meghatározóvá. Ők Kása Béla, Tóth György és Szomjas György.
Oral history. Különleges műfaj, s az ilyen interjúk szerkesztése speciális érzéket és kifinomult szerkesztői hallást igényel. A szövegmódosítások és -javítások csakis úgy valósíthatók meg, hogy közben meg kell tudni tartani az interjúalany hangját. Izgalmas projekt volt, s jó emlékű munka köszönhetően a kilenc résztvevő nyitottságának. A kötet egy olyan generáció munkásságát teszi elérhetővé és megérthetővé, amelynek tagjai még egészen más politikai és technológiai világban éltek és érvényesültek, mint ami ma körülvesz bennünket. Hiba lenne elfeledkezni róluk, s nem felismerni azokat a szálakat, amelyek a mai kulturális élethez kötik őket, s hozzájuk a ma aktív alkotókat.
A kötet megjelenése kapcsán a Beatkorszak című podcast vendége voltam. A kiadványról Rozsonits Tamás zenei szakújságíró és zenész kérdezett.


